НОВИНИ
В Україні почали зростати ціни на гриби
"Зазвичай в жовтні місяці спостерігається низька ціна на гриби. Основна причина - поява лісових грибів і вихід на ринок невеликих виробників, які не працюють влітку. Цього року лісових грибів мало і тому всі розраховують на більш високу ціну на фермерський продукт", - розповіли в Національному грибному агентстві UMDIS.
Приміром, білі гриби на ринках Києва зараз продають за цінами від 80-120 грн/кг, у Хмельницькій області оптом лісові гриби відпускають по 60-65 грн/кг. На Львівському Шуварі білі гриби пропонують по 70-100 грн/кг. Ціни удвічі вищі, ніж рік тому зумовила невелика пропозиція: тривала засуха сильно скоротила лісовий "урожай". Тому до радості більшості грибовиробників, конкуренцію печерицям цього року він не складе. Навіть найдорожчий фасований продукт в роздрібних мережах коштує 53-55 грн/кг, а на вагу значно дешевше: по 29-30 грн/кг. Гливи ще дешевші - по 25 грн/кг.
Помітно збідніле за рік населення не поспішає розбирати дари лісів, а налягає на дешевші фермерські печериці. "Лісові гриби нам не конкуренти. Не дуже багато продукту. Попит на печериці дійсно зріс, клієнти дзвонять часто", - розповів ЗМІ фермер-виробник з Сумської області Олександр Ніколаєв.
Після явного провального вересня, початок жовтня вселяє надію у київських виробників. Пожвавлений попит дозволяє піднімати відвантажувальні ціни на печерицю. За словами оптовиків, зібрати потрібний обсяг товарної партії не так просто.
Одні господарства перебувають в очікуванні нового врожаю, в інших він просто закінчився, деякі господарства вирішили почекати кілька днів в надії, що ціна буде ще вищою. Оптовики визнають, що сьогодні вже вони змушені обдзвонювати потенційних постачальників гриба у пошуках товару. Природно, на тлі збільшення попиту, грибні господарства почали піднімати ціни. Ціна відвантаження гриба з ферм зросла з 16-18 грн/кг у вересні до 19,0-20,0 грн/кг в жовтні.
За даними UMDIS, в інших регіонах України більшість грибних господарств відвантажують від 20-24 грн/кг. На оптовому ринку "Столичний" у Києві ціна на гриби коливається в межах 23-26 грн/кг.
Прийдешнє похолодання, а з ним і підвищений попит на печерицю вселяє надію у виробників, що відпускні ціни підвищуватимуться і далі. "Але є питання: як довго це пожвавлення на ринку триватиме? Коли масово піде гриб у фермерів, ціна знову може впасти. Адже зараз багато хто заклав компост. Так, попит виріс, але його може не вистачити на всіх. Влітку просто багато ферм не працювали", - говорить Ніколаєв.
"Влітку закрилося більшість господарств. Продавати печериці по 15-16 грн/кг нікому було невигідно, а спека сильно знизила урожай", - розказав ЗМІ фермер-виробник з Київської області Леонід Мельниченко. За його словами, висока ціна може знову залучити на цей ринок велику кількість виробників і збільшення пропозиції неминуче знизить ціну.
У Національному грибному агентстві кажуть, що попит на гриби залежить від багатьох факторів і носить сезонний характер. "Також, ринок дуже чутливий до впливу політичних впливів. Як приклад - блокада Криму і Придністров'я. Великі мережі, які постачають гриб в Крим, не змогли вивезти його і як результат - їм довелося зупинити закупівлі і повернути гриб в роздріб, що не могло не вплинути на ціну. На сьогодні баланс грибів встановлений і ціна не поспішаючи починає стабілізуватися", - розповіли в UMDIS.
Експерти вважають, що жовтень стане перехідним періодом для формування господарствами цінової політики, а з листопада ціни на гриб традиційно стабілізуються. Одна з причин стабілізації - початок великого посту. А ближче до Нового року ціни досягнуть свого максимуму. Враховуючи, що доходи населення до цього моменту сильно не виростуть, подорожчання може виявитися в межах 20-30%.
Рубрики новин
ПОПУЛЯРНІ НОВИНИ
У вересні-грудні 2016 р Вінницький олійно-жировий
З 28 березня по 2 квітня в столиці України проходт
У 2015 році ЄС імпортував української с/г продукці
На майданчику найбільшого в Південно-Західній Англ
В області працює понад двадцять підприємств, які з
Останні 2 сезони в Україні спостерігається малинов