НОВИНИ
Грузію підозрюють в реекспорті турецьких томатів в Росію
Білоруські підприємці - не єдині, хто намагається заробити на забороні ввезення томатів з Туреччини в Росію. У Грузії також несподівано виріс інтерес до турецьких помідорів - в минулому році сусідня держава наростила закупівлі в 4 рази в порівнянні з 2015-м. Це пояснює семиразовим збільшення поставок помідорів з Грузії в РФ.
У Россільгоспнагляді розводять руками: навіть аналіз пилку не дозволяє довести, що помідори вирощені не в Грузії, а в Туреччині.
Згідно з даними Інституту статистики Туреччини (урядовий орган), за підсумками минулого року Грузія купила помідорів на $ 23,3 млн, в 2015 р сума закупівель склала $ 6,4 млн. У цілому за останні 10 років Грузія не купувала турецьких помідорів більше ніж на $ 8 млн. за рік. Якщо враховувати середні закупівлі Грузією турецьких помідорів протягом 10 років, то за підсумками минулого року мав утворитися надлишок продукції як мінімум на $ 15 млн. - це пояснює рекордне зростання поставок в Росію. Тільки офіційно, за даними Федеральної митної служби, в минулому році Грузія поставила в Росію помідорів на $ 2 млн. В попередні два роки ці поставки не перевищували $ 350 тис. Як стверджують експерти, основні поставки йдуть нелегально і не відбиваються в митній статистиці.
"Грузія займається контрабандою турецьких помідорів, - стверджує президент російської спілки виробників овочів Сергій Корольов. - Наглядові органи обмежують реекспортні поставки з Білорусі, але турецькі помідори починають надходити на Росію із Грузії, Азербайджану та Вірменії. Фактично встановити країну походження таких помідорів і звідки йдуть поставки неможливо".
Динаміка збільшення поставок добре помітна в даних ФМС за січень цього року. Лише за один місяць Грузія поставила в Росію томатів на $ 145 тис. - це, наприклад, в 4 рази більше, ніж за весь 2014 г. Крім Росії, Грузія практично нікуди помідори не постачає. За даними Національного статистичного бюро Грузії, офіційно сукупна сума експорту томатів з республіки склала $ 2,2 млн., Тобто трохи більше того, що було офіційно поставлено в Росію. Минулорічний експорт томатів - також рекордний як мінімум за останні 10 років. У минулі роки Грузія експортувала помідорів максимум на $ 850 тис.
Россільгоспнагляд пильно стежить за поставками турецьких помідорів через Білорусь, але проблеми з реекспортом приносять і інші сусідні держави. У відомстві заявили, що поки не зафіксували жодного випадку поставок турецьких помідорів через Грузію, але зробити це принципово складніше, ніж у випадку з Білоруссю.
"Випадків підтвердження грузинського реекспорту томатів з Туреччини у нас не було, - повідомила прес-секретар Россільгоспнагляду Юлія крейди. - Є складності з виявленням цих поставок. Якщо всі документи в порядку, вантаж перепакований, то можна визначити, де вирощені томати по пилку, провівши аналіз. Проте у випадку з Грузією це неможливо - відрізнити цю країну походження від Туреччини, а також Вірменії та Азербайджану по пилку неможливо".
В цілому Росія скорочує імпорт помідорів: якщо в 2014 р томатів ввезли на $ 1 млрд., то в 2016-му в 2 рази менше - на $ 490 млн. Основні постачальники помідорів в Росію за підсумками минулого року - Марокко, Китай і Азербайджан.
Заборона на ввезення турецьких томатів та інших продуктів в Росію діє з 1 січня 2016 р. Турецькі виробники не можуть компенсувати відхід російського імпортера: всього за підсумками минулого року вони експортували томатів на $ 240 млн., Але в 2015-му тільки Росія закупила на $ 258 млн .
Туреччина намагається стимулювати зняття заборони на поставки помідорів, знявши безмитний режим на постачання пшениці, кукурудзи, соняшникової олії і шроту, бобових і рису з Росії. Однак допуск турецьких томатів в Росію може сильно вдарити по місцевим виробникам, які вже кілька років інвестують у виробництво і поки не можуть конкурувати з турецькими за ціною. Відносно багатьох видів турецької рослинницької продукції недавно було знято заборону на ввезення; це стосується цитрусових, абрикосів, слив, ріпчастої цибулі, цибулі шалот, цвітної капусти та брокколі.
Рубрики новин
ПОПУЛЯРНІ НОВИНИ
У вересні-грудні 2016 р Вінницький олійно-жировий
З 28 березня по 2 квітня в столиці України проходт
У 2015 році ЄС імпортував української с/г продукці
На майданчику найбільшого в Південно-Західній Англ
В області працює понад двадцять підприємств, які з
Останні 2 сезони в Україні спостерігається малинов